Jak leczyć bezpłodność u mężczyzn?

Temat bezpłodności, niepłodności oraz obniżonej płodności, jest bardzo delikatny. Należy przede wszystkim zrozumieć, co oznaczają te medyczne terminy, którymi wokół atakują nas media, dlatego już na wstępie skupimy się na rozróżnieniu tych pojęć, ponieważ nie są one tożsame.

Obniżona płodność u mężczyzny – jest to sytuacja, kiedy w wykonanym badaniu nasienia wynik jest poniżej normy.

Niepłodność –  to stan, w którym w ciągu rocznego okresu regularnego współżycia (z liczbą stosunków 3-4 tygodniowo), bez stosowania jakiejkolwiek antykoncepcji, nie udaje się uzyskać ciąży.

Obie te sytuacje wymagają diagnostyki, bo są to stany, które teoretycznie można zmienić. Wszystko zależy od złożoności problemu, jaki dotyka mężczyznę. Dzięki wielu medycznym możliwościom, płodność może się poprawić.

Bezpłodność to trwała niezdolność do zapłodnienia, zajścia w ciążę, spowodowana różnego rodzaju zaburzeniami, jak np. brak jąder, stan po wazektomii

Niestety nie zawsze udaje się odnaleźć przyczynę obniżonej płodności, niepłodności czy bezpłodności.

Problemy z płodnością męską, a co za tym idzie problemy z zapłodnieniem, wynikają z wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Do najważniejszych czynników zewnętrznych należą zmory XXI wieku, takie jak: otyłość, siedzący tryb życia, stres, zanieczyszczenie środowiska. Natomiast najczęstsze wewnętrzne przyczyny niepłodności męskiej to żylaki powrózka nasiennego czy zaburzenia hormonalne. Czasami nie jest możliwe ustalenie powodów zaburzeń płodności i wtedy mówimy, że jest to niepłodność idiopatyczna. Z badania przeprowadzonego przez  niemieckich naukowców na grupie około 10.000 mężczyzn, jasno wynika, że aż u 30% z nich nie udało się ustalić podłoża niepłodności. A to może nam wiele powiedzieć o tym, jak bardzo zagadkowy jest cud, związany z zapłodnieniem.

Przyczyn niepłodności męskiej może też być kilka jednocześnie, dlatego problem ten wymaga kompleksowego podejścia diagnostyczno-terapeutycznego.

Warto pamiętać, że odpowiednia diagnostyka, mająca na celu stwierdzenie rzeczywistego problemu z płodnością męską, musi obejmować obszerny wywiad z pacjentem oraz badanie lekarskie, a nie tylko badania laboratoryjne i obrazowe. Tylko dzięki całościowemu podejściu do tematu można zbliżyć się maksymalnie do źródła problemu z niepłodnością.

Jak leczyć niepłodosć u mężczyzn, kiedy przyczyna jest nieznana?

Warto ogólnie wzmocnić swój organizm, zadbać o prawidłową masę ciała, unikać obcisłej bielizny, przegrzewania jąder, zwiększyć wysiłek fizyczny, unikać stawiania laptopa na kolanach czy noszenia telefonu komórkowego w kieszeni spodni.

Czemu też nie skorzystać z podstawowej wiedzy medycznej? Jeśli zdecydujemy się na walkę ze słabymi parametrami spermy i postanowimy zacząć przyjmować tabletki na poprawę nasienia, może się okazać, że wybór nie będzie z pozoru prosty, jeśli chodzi o pomoce, dostępne na rynku. Suplementów na poprawienie płodności męskiej jest kilkanaście. Zawierają one od kilku do bardzo wielu substancji. Większość z nich ma w składzie witaminy i mikroelementy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że niektóre witaminy znajdują się tam w ilościach śladowych i jeśli rzeczywiście konieczna jest suplementacja to przyjmowanie tych preparatów niewiele zmieni. Dobrym przykładem jest tu witamina D. Większość Polaków ma niedobór tej witaminy wynikający z tego, że przez pół roku prawie nie ma słońca. Dlatego warto oznaczyć poziom tej witaminy i dobrać dawkę odpowiednią dla nas. Należy też uważać na łączenie ze sobą mikroelementów. Część z nich, chociaż jest jak najbardziej potrzebna, to ma działanie przeciwne/antagonistyczne jak cynk i selen, które nie powinny być przyjmowane jednoczasowo, bo wtedy ich działanie się znosi.

Badania wskazują, że aby poprawić jakość nasienia oraz płodność, powinno się stosować tak zwane antyoksydanty – czyli przeciwutleniacze. Ich siłę działania określa skala ORAC (ang.  Oxygen Radical Absorbance Capacity) opracowana przez amerykański instytut zdrowia. Bardzo wysoko plasują się w niej zimowe produkty takie jak cynamon, goździki, gorzka czekolada i mandarynki. Do antyoksydantów zaliczają się betakaroten, likopen, flawonoidy, witaminy A, C, D i E, selen, koenzym Q10 czy L-karnityna. Najsilniejszym przeciwutleniaczem, który amerykański naukowiec Mark Hyman  nazwał „Matką antyoksydantów” jest glutation (Glutathione). Zawiera go jedynie kilka suplementów poprawiających nasienie dostępnych na rynku niektóre niestety tylko w ilościach śladowych. Jeśli zależy Ci na naprawdę skutecznym preparacie poprawiającym jakość nasienia i zwiększającym płodność sięgnij po taki, który zawiera dużo glutationu – najwyższą dawkę na rynku znajdziesz w ProsperM.

Urolodzy oraz androlodzy podkreślają rolę leków hamujących wpływ tzw. żeńskich hormonów na organizm mężczyzny, czyli antyestrogenów. Są to leki przepisywane na receptę, takie jak Klomifen czy Tamoksyfen. Powodują one zmniejszenie wpływu estrogenów na przysadkę mózgową, dzięki czemu zwiększa się ilość hormonów odpowiedzialnych za aktywną produkcję plemników i testosteronu. Dostępny jest tylko jeden suplement diety poprawiający płodność, zawierający składnik o działaniu antyestrogenowym. ProsperM zawiera korę korkowca amurskiego – silny roślinny antyestrogen, będący także antyoksydantem. Trudno powiedzieć dlaczego inni producenci nie pomyśleli o tak ważnym składniku.

Kolejną możliwością niesienia pomocy w przeciwdziałaniu niepłodności oraz współdziałaniu z płodnością męską mogą być leki poprawiające krążenie krwi w jądrach. Najlepszym wyborem jest skorzystanie ze środka, który zawiera wyciąg  z głogu lub pentoksyfilinę. Dlaczego? Dlatego, że naukowcy podkreślają ich możliwości wspomożenia męskiej płodności. Maja pozytywny wpływ na naczynia krwionośne i płytki krwi, a także poprawiają ruchliwość plemników poprzez zwiększenie ich metabolizmu. Jest to kolejny sposób i jednocześnie odpowiedź na pytanie: jak leczyć niepłodność męską?

Dodatkowo niektórzy lekarze w celu poprawy upłynnienia nasienia podają flegaminę, acetylocysteinę (ACC) czy wyciąg z kory sosny – jednak ich działanie jako skuteczna poprawa nasienia i zwiększenie płodności jest kontrowersyjne i nie zostało potwierdzone w badaniach

Takie informacje w zupełności nam wystarczą, by zrozumieć, dlaczego warto korzystać z suplementów takich jak ProsperM, proponowanych przez rynek farmakologiczny.

Przy takim leczeniu bardzo ważna jest obserwacja kilkutygodniowa, która pomoże w ocenie, czy kuracja idzie w dobrą stronę i czy jest odpowiednia dla danego mężczyzny. Kontrola to bardzo istotny element leczenia niepłodności. Cały cykl powstawania plemników w jądrach trwa trzy miesiące. Oczywiście różne składniki preparatów działają na różne etapy, dlatego efekt niektórych terapii widoczny jest już po 6 tygodniach

Niepłodność wśród mężczyzn to temat bardzo delikatny, ale nie warto ignorować problemu, licząc, że sytuacja sama się rozwiąże. W dobie dzisiejszych możliwości medycznych, należy zainteresować się leczeniem. Niepłodność wszak jest bardzo często uleczalna – czasami tylko należy dać sobie pomóc. Podarujmy sobie nie tylko czas, ale i odpowiednie wsparcie.